V sobotu 12. května patřil okraj Klánovického lesa běžcům. Školní sportovní klub Újezd nad lesy zde pořádal již třináctý ročník populárního závodu O pohár starosty aneb Běh za újezdskou sovou. Přestože současná doprava mezi Prahou a Újezdem nad Lesy je velmi komplikovaná, správnou cestu ke startovní kanceláři si našly více než čtyři stovky milovníků běhu. Ve startovních listinách jednotlivých dětských kategorií převládala jména mladých závodníků a závodnic z pražských atletických oddílů, pro něž Újezdská sova byla jedním ze závodů Poháru pražských běžeckých nadějí.  

První startovní výstřel na třísetmetrové trati zazněl přesně v devět hodin. Pak v rychlém sledu následovaly starty dalších a dalších kategorií. Do programu jsou již tradičně zařazeny i závody broučků a berušek, tedy předškoláků od jednoho roku. V závodech broučků a berušek nejde o vítězství. Pro většinu z nich je závod na padesát nebo sto metrů první zkušeností s opravdovým závodem. Některé hrdě a samostatně nesou přišpendlené startovní číslo do cíle, pro jiné skončí první závod pláčem. Ale teprve za pár let se ukáže, z koho vyrostou opravdoví sportovní šampioni.

To, že závod má v názvu O pohár starosty, není vůbec náhoda. Městská část Újezd nad lesy má štěstí na starosty, kteří přejí sportu. I současná starostka paní Karla Jakob Čechová  je sama aktivní běžkyní a i když tentokrát sama neběžela, neúnavně se podílela na úspěšném průběhu sportovního dopoledne. Spolu s ředitelkou závodu Zuzanou Olšanovou předávala ceny vítězům a vítězkám všech kategorií.

Sportovním vrcholem dne byly závody žen a mužů. Při absenci tradiční účastnice Heleny Poborské se celkovou vítězkou mezi ženami stala Petra Kotlíková, která 3300 metrů dlouhou trať proběhla v čase 11 minut 39 vteřin. Mezi muži nedal nikomu šanci tradiční účastník Viktor Šinágl z Kerteamu. Mužskou trať dlouhou 5500 metrů proběhl v čase 16:41. Pozoruhodný výkon předvedl čtyřiašedesátiletý Miloš Smrčka, který doběhl celkově čtvrtý a nechal za sebou valnou většinu borců, mladších i o třicet let.     

Po celé dopoledne bylo závodníkům i divákům k dispozici občerstvení, poskytnuté sponzory závodu, firmami  uzeniny Novák a Pekařstvým Kollinger a o novinku – ovoce se opostaral náš nový sponzor  běžecký obchod TFRun. Hodnotné ceny pro vítěze se postarali i další sponzoři závodu. Upomínku na závod, keramickou medaili se symbolem újezdské sovy, které vyráběla paní učitelka Radka Kohoutová se žáky místní ZŠ. obdrželi v cíli všichni závodníci. Sehraný pořadatelský tým vzorně uklidil sportoviště, takže za dvě hodiny po doběhu posledního závodníka by nikdo nepoznal, co se v klánovickém lese odehrávalo. Už se těšíme na další ročník.  Velké poděkování patří především

Městská část Praha 21
Zdeněk Novák – Zámecká výrobna uzenin spol. s r.o.
Pekařství Kollingerovi
Česká unie sportu
Romantika- kreativní svět
Květinářství Jasmín – Michaela Malíšková
Lékárna Blatov
MONZAS, spol. s r.o.
Spojstav ŽTT, spol.  s.r.o.
Elektrowin, a.s.
Danceport
KOSSUTH Rezidence&Welness Blatov
JOKY – Barbora Plzenská
Květiny Lucka v Klánovicích
WAREHOUSE #1
T – NET s.r.o.
FORTEL s.r.o.
NIKWAX CZ, s. r. o – impregnace sportovního oblečení a vybavení
Lékárna Klánovice
Evona – Medica, spol. s r. o
Běžecký obchod TFRun